Екскурзии до Тунис
География- Тунис обхваща 163 610 km?, което я прави най-малката държава в Магреб. На изток граничи с Либия, на запад с Алжир, на север и северозапад със Средиземно море. Релефът на Тунис е доста различен от обичайния релеф на региона. Страната има сравнително голяма брегова ивица (1 298 km). 1/3 от площта на север е заета от най-източните разклонения на Атласките планини, съставени от платото Северен и Висок Тел и планинските вериги Северен и Сахарски Атлас. Между планините в региона се намират плодородни долини и равнини. Най-високият връх е Джебел Шамби (1544 m), а средната надморска височина е около 700 m. Пустинята Сахара, която се намира в южната част на страната, обхваща около 40% от територията на Тунис.
В централната част Тунис е районът на солените езера – много от тях запълват дъната на депресии. Най-голямото езеро е Шот ал Джарид. Южен Тунис заема част от пустинята Сахара, с изолирани селца в оазисите. Най-голямата река е Меджерда, която се влива в Туниския залив. Най-важните природни ресурси са нефт, фосфати, желязна руда, олово, цинк, сол както и обработваема земя.
Климат- Климатът на Тунис е повлиян от Средиземно море и от пустинята Сахара на юг. Той се състои от седем биоклиматични зони. В северната част на страната е субтропичен средиземноморски, а в южната – пустинен. Характерно за средизменоморският климат е меката влажна зима и изключително сухото и горещо лято. Средните температури за януари са около 10 -15 градуса.
Годишният брой на валежите варира в целия регион, както следва:
около 1 000 mm на север
около 380 mm в централната част
около 300 mm на юг
Летният сезон се характеризира със сух климат и високи температури на юг, които варират в зависимост от местоположението, надморската височина и според близостта до морето. Средните температури за цялата страна варират от 12° С през декември до 30° С през юли. Страната се характеризира с голям брой слънчеви дни (около 3000 часа годишно). В Тунис са възможни големи температурни амплитуди, като в планинските райони през зимата живакът пада до 0° С, стигайки до 50° С през лятото в пустинните области. на изток граничи с Либия на запод с Алжир на север с Европа .Там се отглеждат цитруси, машиностроене и химическата промишленост. Тунис има широк излаз на Средиземно море - бреговата линия е с дължина 1250 км. В страната преобладава равнинно-хълмистият релеф. Само 1/3 от площта на север е заета от най-източните разклонения на Атласките планини, съставени от платото Северен и Висок Тел и планинските вериги Северен и Сахарски Атлас.
В централната част Тунис е районът на солените езера - много от тях запълват дъната на депресии. Най-голямото езеро е Шот ал Джарид. Южен Тунис заема част от пустинята Сахара, с изолирани селца в оазисите.
Население Араби - основна етническа група, заселила Тунис при арабското нашествие в ранното средновековие.
Облекло: Носете пролетно-есенни дрехи и затворени обувки ако пътувате през зимата. На обществени места е недопустимо да се появявате с шорти, къси поли и голи рамене.
Валута: тунизийски динар, курс: 1 $ = 1.25 TD – 1.35 TD
Обща информация
Планините и долините, покрити със зеленина на север и необятните простори на пустинята на юг, остров Джерба - това е всичко, което ви трябва. Тунис е една възможност да се запознаете с богатото културно наследство на пуническата, римската и арабската цивилизации. Ще видите руините на античния Картаген и амфитеатъра Ел Джем, хилядолетната история на градовете, тяхната автентична архитектура и исторически паметници. Във всеки град непременно ще намерите пазар, където гласовете на продавачите не утихват от ранни зори до късно вечер. Пазарът е неотделима част от арабската култура. Пред очите ви се разкрива изобилие от сувенири, керамични, кожени, медни и златни изделия, разноцветни килими ръчна изработка, екзотични подправки, треви, ароматни масла, пресни плодове, традиционни сладкиши с мед и орехи ... Трябва само да умеете да се пазарите. А търговията тук е удоволствие, игра, своеобразен вид спорт, за който трябва чувство за хумор, хитрост, такт и търпение.