Абу Даби

Селището е основано през 60-те години на 18 век, а през 1795 то става седалище на владетелите на емирство Абу Даби.
Наличието на сладководен извор на острова става причина за неговото населяване и построяването на форт. Островът придобива важност в по-късни години, главно след откриването на петролни залежи. Абу Даби също така е и столицата на Обединените арабски емирства. Въпреки това, седалището на управляващото семейство — Ал Нахиян — е Ал Айн, намиращ се в едноименния оазис на около 160 км от Абу Даби.
След 60-те години на 20 век, когато наблизо е открит петрол, Абу Даби много бързо се разраства. Според данните за населението от 2000 г., в града живеят около един милион души, от които около 80% емигранти.тази информация не е точна
Емирство Абу Даби
Абу Даби е най-голямото и най-населеното от общо седемте емирства в страната. Заема площ от близо 67 500 кв. км, което прави около 93,7676% от територията на ОАЕ. Населението му е 896 751 души (2009). По суша се простира на юг до оазиса Лиуа, където са едни от най-големите пясъчни дюни, а на изток — до древния оазис Ал Айн.
Дългата му брегова линия — плитководният Южен залив, простиращ се от основата на Катарския полуостров на запад до границата с емирство Дубай на североизток, е място, където преди е било силно развит лова на бисери. Когато тази индустрия запада, откриването на петрола в Южния залив съживява икономиката на Абу Даби. През 1962 Абу Даби става първия емират, който изнася петрол от находището Ум Шаифч.