Екскурзии до Албания
Природа- Релефът на Албания е предимно хълмист и планински, като най-високият връх е висок 2753 м. Страната има най-вече континентален климат, със студена зима и горещо лято.
Освен столицата Тирана, в която живеят около 520 000 души, главните градове са Дуръс, Елбасан, Шкодра, Вльора и Корча, а пример за по-малък град е Кавая.
Икономика- Албания е аграрна страна, и е една от най-бедните държави в Европа. Страната има проблем с високата безработица, корупцията, която достига високоправителствени нива, и организираната престъпност.
Албания почти нищо не изнася, но внася от Гърция и Италия, от които получава и финансова помощ. Парите за внос идват от тези помощи и от средствата, които емигрантите, работещи в чужбина, пращат на своите близки в Албания.
Население-Според официалната албанска статистика, 95% от населението са албанци, а най-голямото малцинство е от гърци (3%). Останалите официално признати малцинства са аромъни (власи) и македонци (признати само в Мала Преспа и село Връбник). В Албания живеят и сърби, черногорци, роми и българи.
За принадлежността на славяноезичното население в посочените области (около Охридското езеро ) се води спор между България и Република Македония. Организации на славяноезичното малцинство с българска ориентация са асоциация "Иван Вазов", както и "Просперитет Голо Бърдо". Организации на славяноезичното малцинство с македонистка ориентация са: Организация за защита правата на македонците в Албания "Дружество Преспа", Македонско-егейско дружество от село Връбник, дружество "Гора" от Кукъс, дружество "Мир" от Тирана, обединени в Общност на македонците в Албания. В областта Мала Преспа признатото като официално македонско малцинство има право на обучение на майчин македонски език в началното училище. В Албания албанският е официален език, но се говори и гръцки, български или македонски език, аромънски (влашки), и др. Съществува и малобройно славяноезично черногорско малцинство. Много етнически албанци живеят в съседно Косово, Република Македония, Черна Гора и Гърция.
Визови изисквания
С Решение №330 от 29.05.2003 г. на МС на Р Албания българските граждани, притежатели на валидни паспорти (най-малко 6 месеца след датата на влизане), могат да влизат и пребивават в Република Албания без визи (според информация на сайта на Министерство на Външните Работи на Албания, българските граждани могат да влизат в страната и само с лична карта). Престоят е ограничен до общо 90 дни в рамките на 1 година. Максималният еднократен престой не може да надвишава 30 дни. При пребиваване в страната за по-продължителен период, следва да се получи разрешение, издавано от органите на албанското вътрешно министерство.
До 25.10.2008 г. при влизане в Албания се заплащаше входна такса от 10 евро, която вече е премахната.
При влизането си в страната, на граничните контролно-пропускателни пунктове се попълва установен образец на статистическа карта за влизане, която сте длъжни да представите на границата при напускане на Република Албания.
Чужденец, пребиваващ в страната над 20 дни от датата на влизането си е длъжен да се регистрира в съответното полицейско управление по местопребиваване. Просрочилите позволения престой в страната (30 дни еднократен и 90 дни общ престой в рамките на 1 година) и непритежаващи валидно разрешение за престой, подлежат на глоба, която се налага на ГКПП при излизане. Глобите са в местна валута и варират между равностойността на $300 и 500, според конкретния случай
Посолство на Република България
Посолството е в Тирана, на адрес:
Ambassade de la Republique de Bulgarie
Ruga Skenderberg 12
Тирана
тел: +355 (4) 233 155; +355 (4) 232 906
факс: +355 (4) 232 272
Обща информация